Dragon Age

Share

Zielnik

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down
AutorWiadomość
Stwórca
Stwórca
- dragon age PBF -
PisanieTemat: Zielnik Zielnik EmptyPią Mar 18, 2016 10:49 am



ZIELNIK


PIERWSZY STOPIEŃ RZADKOŚCI
Elfi korzeń - zioło występujące w Azylu, Crestwood, Dziczy Arbor, Emprise du Lion, na Syczących Pustkowiach, Szmaragdowych Mogiłach, Zachodnim Podejściu, Zakazanej Oazie i Zaziemieu. Odkryte i pierwszy raz użyte przez elfów z Arlatha, stąd nazwa. Cenili je ze względu na właściwości lecznicze. Rośnie dziko nawet w ogrodach i na polach, niemal jak chwast. To bardzo wytrzymała roślina o dużych, trójkątnych, zielonych, potrójnych liściach. Wyciśnięcie z niej soku bezpośrednio na ranę przyspiesza jej gojenie i łagodzi ból, natomiast żucie kawałka korzenia leczy takie dolegliwości jak wzdęcia, niestrawność, czy ból gardła.

Krwawy lotos - niezwykle pospolita roślina wodna występująca w Crestwood, na Jałowych Mokradłach, Szmaragdowych Mogiłach, Wybrzeżu Sztormów, Zachodnim Podejściu, Zakazanej Oazie i Zaziemiu. Jej środowiskiem są słodkowodne zbiorniki. Jej szkarłatne, duże rozłożyste kwiaty osadzone są na dość długich, sztywnych łodygach i roztaczają słodkawą, silną woń.

Wrzecionowiec - wilgociolubna roślina, rosnąca w pobliżu zbiorników wodnych. Ma długie, rudawo-czerwone pierzasto-wrębne liście, czym przypomina wodorosty. W ludowej medycynie używany jako remedium na szeroko rozumiane niedomaganie. Według przesądów, gdy rośnie w dużej ilości wokół domu, przyniesie odwiedziny sąsiadów pełnych współczucia i chętnych do pomocy - jest też znakiem, że ktoś w domostwie jest śmiertelnie chory. Powszechny w Crestwood, Szmaragdowych Mogiłach, Wybrzeżu Sztormów, Zachodnim Podejściu, Zakazanej Oazie, Zaziemiu.

DRUGI STOPIEŃ RZADKOŚCI
Embrium - występujący na terenie Crestwood kwiat z rodziny orchidei, którego właściwości lecznicze odkryto przypadkiem, właśnie za sprawą jego walorów estetycznych. Wdychanie mocnego, świeżego zapachu kwiatów przynosi ulgę drogom oddechowym, udrażnia nos, pomaga w leczeniu chorób płuc. Zioło to ma wijące się łodygi, osiąga wysokość do sześćdziesięciu centymetrów, a płatki jego kwiatów mają jasny, czerwono-pomarańczowy kolor.

Grzyb głębinowy - zbiorowa nazwa grzybów rosnących głęboko pod ziemią w jaskiniach i wielu częściach Głębokich Ścieżek. Najbardziej pospolite odmiany to pagorost, krew ghula i grzyb siarczany, które niemal zawsze przenoszą skażenie mrocznych pomiotów. Chociaż poprzez ich przyjęcie (np. zjedzenie) nie można zarazić się akurat Plagą, są mimo wszystko bardzo toksyczne i trujące. Nieostrożne spożycie grozi silnymi skurczami brzucha, utratą zmysłów, a nawet śmiercią. Są bardzo charakterystyczne - ciemnobrązowe i podłużne, wijące się w górę, z końcówkami lśniącymi w ciemnościach na fluorescencyjne kolory. Występują na obszarze Crestwood, Szmaragdowych Mogił, Zachodniego Podejścia, Zakazanej Oazy i Zaziemia.

Śwędzirośl zwyczajna - popularne w Emprise du Lion, Szmaragdowych Mogiłach i Crestwood zioło pnące, o długich, wodorostopodobnych, ciemnozielonych liściach, przyjmujących na końcach czerwoną barwę. Lubi wilgoć i cień, toteż rośnie wyłącznie na mokradłach. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że po kontakcie ze skórą wywołuje świerzb i wysypkę. Gdy trucizna przedostanie się do krwi, powoduje bolesne zwapnienia, w wyniku których skóra przybiera barwę szarego kamienia. To pierwszy efekt jej działania; nieleczony prowadzi do martwicy. Nie tylko zbieranie jej jest niebezpieczne, ale również wyszukiwanie, właśnie przez mokre i niedostępne miejsca, w jakich rośnie. Niezwykle ceniona za właściwości lecznicze. Służy do przyrządzania maści i stanowi główny składnik antivańskiego ognia.

Trupikorzeń - używany w magii i warzeniu mikstur przez wieki. Cieniolubny, często wybiera towarzystwo drzew, z którymi nierzadko żyje w symbiozie. Jest delikatnie wyglądającym ziołem o cienkiej łodydze i fioletowych kwiatach, które raz do roku owocują mięsistymi, jasnoczerwonymi strąkami, po spożyciu powodującymi dezorientację i zawroty głowy. Występuje głównie w Zachodnim Podejściu i Crestwood.

TRZECI STOPIEŃ RZADKOŚCI
Łaska lasu - zioło dość powszechne w Dziczy Arbor i Emprise du Lion. Jest użyteczną winoroślą o długich, zwisających, nieparzystopierzastych, ciemnozielonych liściach z białymi brzegami. Wiatropylna i bezwonna. Jej uprawa należy do trudnych, ze względu na nieustanne przesiewanie się. Traktowana jako dobra wróżba.

Aria Wandala - kwiecisty krzew spokrewniony z rzadką, prawie już wymarłą arią felicidus, znaną również jako róża z Milczących Równin. Żadna z odmian arii nie jest prawdziwą różą – nazywane są tak wyłącznie z uwagi na słodki zapach. Woń arii wandala jest jednak lżejsza, z nutką miodu i świeżo ściętej trawy, a ona sama – zieleńsza niż jej rzadka kuzynka. Ma piękne, dzwonkowate jasnoróżowe kwiaty i drobne, żółtozielone, okrągłe listeczki.
Aria felicidus zasłynęła jako jedyna roślina zdolna wegetować na ziemiach dotkniętych Plagą. Aria wandala podobno nie jest aż tak wytrzymała, ale poza tym przetrwa właściwie wszędzie, choć zdaje się jednak preferować klimat suchy. W warunkach dzikich aria wandala szybko zarasta wolną przestrzeń, dusząc rośliny, które znajdą się jej na drodze. Spotykana na Syczących Pustkowiach.

CZWARTY STOPIEŃ RZADKOŚCI
Czarny lotos - rzadszy kuzyn krwawego lotosu. Jego łodygi są grubsze, ale i krótsze, co pozwala na utrzymanie większych, cięższych i bardziej spektakularnych, czarnych kwiatów o biało czerwonych końcach płatków. Otwiera się na noc. Ma ostry, głęboki i ponętny zapach, jest silnie halucynogenny i uzależniający. Wykorzystuje się go między innymi do produkowania wywołujących wizje narkotyków, lecz także afrodyzjaków. Można go spotkać w Emprise du Lion, Szmaragdowych Mogiłach, na Świętych Równinach i Wybrzeżu Sztormów.

Kryształowa gracja - rzadka roślina ze Szmaragdowych Mogił, występująca również na Zaziemiu. Ceniona za piękno i właściwości lecznicze. Mają wijące się cieniutkie pędy o jasnozielonych, małych, sercowatych, postrzępionych liściach i bladobłękitne, przypominające delikatne, kryształowe dzwoneczki kwiaty o intensywnie różowych słupkach, roztaczające wokół delikatny, słodki zapach. Z jej nektaru można pozyskiwać również miód, jednak sporządza go i sprzedaje tylko jedna miodosytnia w całym Thedas.

Lotos świtu - rzadka roślina słodkowodna występująca wyłącznie na Jałowych Mokradłach. Ma półokrągłe, białe kwiaty o spiczastych płatkach i ciemne, powykrzywiane łodygi oraz duże liście pływające. Jest znany i ceniony z powodu swoich właściwości wspomagających i regeneracyjnych, a także pobudzających. Roztacza wokół siebie lekki, świeży zapach, który najlepiej czuć właśnie o świcie.

Więdnica - zioło rosnące na terenach Syczących Pustkowi, Święteych Równin, Zachodniego Podejścia oraz Zakazanej Oazy. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu wyglądowi. Ma długie, pochylone łodygi o niezdrowym kolorze, pokryte kolcami, u których szczytu są liście-pułapki. Na całej długości występuje też drugi ich rodzaj - podłużne i oklapnięte. Wydziela zapach zgnilizny, którym wabi owady, którymi się żywi. Świeża wykorzystywana do produkcji między innymi mikstury ogrzewającej, afrodyzjaków i wywarów poronnych. Wyschnięta ma również lekkie działanie halucynogenne.

Smoczy cierń - niewielki ciernisty krzew o grubych, zdrewniałych gałęziach, dużych, ciemnozielonych, lśniących, sercowatych liściach i gronach różowopurpurowych, matowych owoców. Jego drewno cenione jest za swoją wytrzymałość. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji niezwykle solidnych łuków. Wyciąg z jego liści stabilizuje inne, bardziej niebezpieczne mikstury magiczne. Jego jagody są jadalne, ale bardzo kwaśne i gorzkie, przez co nie nadają się specjalnie do spożywania. Porasta Syczące Pustkowia, Święte Równiny, Zachodnie Podejście i Zakazaną Oazę.

Królewski elfi korzeń - rzadkie zioło leczące występujące na terenach Crestwood, Szmaragdowych Mogił, Świętych Równin i Zaziemia. Porasta skaliste, wilgotne podłoże i cieniste miejsca. Podobny do swojego bardziej pospolitego kuzyna - elfiego korzenia zwyczajnego; jednak jego właściwości lecznicze są znacznie silniejsze. Ma grube, szarozielone pędy przypominające fasolę i duże, potrójne, trójkątne liście, przyjmujące na końcach fioletową barwę. W smaku kwaśno-słodki. Aromatyczny, nadaje się do używania jako przyprawa.

PIĄTY STOPIEŃ RZADKOŚCI
Broda ghula - rzadkie zioło występujące między innymi na Syczących Pustkowiach, Świętych Równinach i w Zachodnim Podejściu. Jest ciemno- i wilgociolubny. Najczęściej spotykany zwisający ze sklepień jaskiń. Ma gruby, główny pęd pokryty postrzępionymi, włosowatymi liśćmi, przez co przywodzi na myśl brodę. Roztacza ostry, odrzucający zapach rozkładu, ponadto kontakt skóry z liśćmi wywołuje silną reakcję alergiczną: pojawiają się na niej swędzące, ropne bąble przypominające poparzenia.

Laur proroka - charakterystyczne zioło występujące głównie w okolicy Szmaragdowych Mogił i Wybrzeża Sztormów. Lubi wilgoć i zacienione miejsca. To wijące się w górę pnącze, osiągające wysokość do około czterdziestu centymetrów. Ma podłużne, gładkie, ciemne liście w kształcie serca w czerwone plamy, które lśnią mętnie w ciemnościach. Jego drobne owoce, rosnące w gronach również emanują czerwonawym blaskiem.
Według orlezjańskiej legendy, wyznawcy Andrasty rzucali jej gałązki tegoż zioła pod nogi, kiedy była prowadzona na stos. Po tym jak spłonęła, wiatr rozdmuchał jej prochy na leżące na ziemi liście, nadając im sławnych oczyszczających właściwości. Choć lecznicza jakość zioła była znana jeszcze przed czasami Andrasty, laur przyjął się jako symbol jej cierpienia. Jego lśniące, ciemne liście reprezentują Miecz Łaski, a czerwone jagody - krople krwi. Z lauru proroka wytwarza się między innymi okłady, nalewki i kadzidła.

Swędzirośl - niewielka pokrzywa o grubej łodydze pokrytej kolcami, dużych, trójkątnych, jasnozielonych, palczastych liściach z żółtymi końcówkami, zwieńczona listnym kielichem, w którego wnętrzu kwitną małe, słodko pachnące, białe kwiatuszki. Jeśli chodzi o właściwości jest bardzo podobna do Swędzirośli zwyczajnej, jednak jest znacznie silniejsza. Poparzenia powstałe wskutek kontaktu z tą rośliną należy natychmiast przemyć, by nie zaogniły się i nie zaczęły ropieć. Można znaleźć ją w Emprise du Lion, na Szmaragdowych Mogiłach i Świętych Równinach.

SZÓSTY STOPIEŃ RZADKOŚCI
Żyła Amrity - pustynna roślina odkryta w Zachodnim Podejściu, występuje głównie Na Syczących Pustkowiach. Ma grube, mocne korzenie zakopane głęboko pod powierzchnią piasku, które magazynują wodę. Łodyga zioła jest szeroka i twarda, pokryta kolcami i wieńczy ją różowy kwiat pozbawiony zapachu. U nasady znajduje się kilka długich liści pokrytych meszkiem, najszerszych w połowie. Jadalna. Wyciąg z żyły Amrity posiada właściwości wzmacniające inne substancje.
Jej nazwa pochodzi od Amrity, magini, która odkryła zioło podczas swojej ucieczki przed templariuszami, którzy zapędzili ją w suche, nieprzyjazne okolice Zachodniego Podejścia, gdzie zostawili ją na śmierć. Amrita przeżyła dzięki owej roślinie, której korzenie zawierały wystarczającą ilość wody, by kobieta mogła wydostać się z pustyni.

Felandaris - z elfickiego „demoniczne zioło”. Rośnie tylko tam, gdzie zasłona jest cienka, dzięki czemu zawdzięcza swą nazwę. Łatwy do rozpoznania – jest to krzew o charakterystycznych suchych, groteskowo poskręcanych gałęziach opatrzonych długimi, kolczastymi pędami. Bezlistny. Przypomina dłoń szkieletu sięgającą z nieoznaczonego grobu. Wielu twierdzi, że otacza go wyraźna, wroga aura. W dużych ilościach silnie trujący. Występuje w okolicy Szmaragdowych Mogił.

Dar Meluzyny - znacznie silniejsza odmiana trupikorzenia. Pachnie wyjątkowo słodko. Jego kwiaty są nie jednak fioletowe, a jasnoniebieskie, zaś owoce – intensywnie purpurowe. Niezwykle halucynogenny, po spożyciu wywołuje agresję i wprowadza w amok. Najczęściej spotykany na Szmaragdowych Mogiłach.

Opracowane przez Razikale na podstawie Dragon Age Wiki.
Powrót do góry Go down

Zielnik

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1
Pozwolenia na tym forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Dragon Age » Kompendium wiedzy » Biblioteka-