Dragon Age

Share

Języki Thedas

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down
AutorWiadomość
avatar
- dragon age PBF -
PisanieTemat: Języki Thedas Wto Kwi 19, 2016 8:14 pm


Thedas jest kontynentem o wielowiekowej historii. Przez cały czas jego istnienia, na tych ziemiach zdążyły wykształcić się określone języki, do dziś obowiązujące w niektórych państwach. Oto ich spis:
JĘZYKI WYMARŁE

Elficki - utracony po upadku Elvhenanu. Aktualnie niektóre elfy, głównie dalijskie, posługują się pojedynczymi słowami i zwrotami z tego języka, lecz jest to baza zbyt mała, aby odtworzyć pełne narzecze spełniające warunki komunikacyjne w codziennych sytuacjach. Pismo elfickie znane jest tylko Opiekunom, lecz nawet oni nie znają niekiedy całego przekazu czytanych przez siebie pism.

Krasnoludzki - wyparty przez język wspólny. Niekiedy młode krasnoludy uczą się go w celach naukowych, lecz nie ma dla niego już miejsca w życiu codziennym. Do wspólnego przeszło kilka wyrazów krasnoludzkiej etymologii, m. in. deszir i thaig.

Starotevański - wie się o nim stosunkowo niewiele, oprócz tego, iż był używany w Tevinterze w czasach starożytnych. Do współczesności nie przetrwało żadne słownictwo oprócz nazw świąt obchodzonych w Thedas, mające pomimo tego swoje odpowiedniki we wspólnym.

NARODOWE

Anderski - bazujący na niemieckim brzmieniu, używany w Anderfels. To z niego we wspólnym pojawiły się słowa takie jak hurlok i genlok, jako iż anderowie byli pierwszym narodem, który zetknął się z Plagą.

Antivański - zaczerpnięty z hiszpańskiego brzmienia język, którym posługują się mieszkańcy Antivy.

Qunlat - wyjątkowo twardy, lecz mimo to melodyjny język, jakim mówią przedstawiciele rogatej rasy. Nieznane są przypadki, żeby znał go człowiek, elf czy krasnolud.

Orlezjański - wzorowane na francuskim narzecze Cesarstwa Lwa. Większość orlezjan posługuje się dwoma językami - narodowym oraz wspólnym. Mimo to widzi się pewien dyskurs w tym zakresie, gdyż znaczna część szlachty, mieszczaństwa i świata kupieckiego na co dzień posługuje się wspólnym z wyraźnym orlezjańskim akcentem, podczas gdy wyizolowane ludy często wspólnego nawet nie znają.

Rivański - stosowany w Rivanie. Niewiele wie się o nim w południowej części Thedas.

Teveński - obecnie używany wyłącznie w tevinterze, luźno wzorowany na językach: starogreckim i łacinie. Wśród obcokrajowców nazywany jest tevinterskim.

SZTUCZNE

Wspólny - opracowany przez krasnoludy do celów handlowych, szybko zaadaptowany przez pozostałe rasy jako jeden z najłatwiejszych języków Thedas. Nazywany jest również językiem królewskim oraz językiem handlowym, zgodnie z własnym przeznaczeniem.

Powrót do góry Go down

Języki Thedas

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry
Strona 1 z 1
Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Dragon Age » Kompendium wiedzy » Biblioteka-